Usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych
Zanim wezwiesz STRAŻ POŻARNĄ do owadów błonkoskrzydłych…
Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.
Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.
W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.
Zakres przypadków, gdy straż pożarna rzeczywiście musi podjąć interwencję, jest bardzo ograniczony – wszystko po to, aby służby były dostępne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanego rożnymi wypadkami/pożarami.
Należy bowiem mieć na względzie, że nawet jeśli w domu znajdują się dzieci czy osoby starsze, ale samo gniazdo os lub szerszeni jest umiejscowione tak, że można zapewnić im bezpieczeństwo – nie ma podstaw do usunięcia gniazda przez Straż Pożarną.
Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji w zgłoszeniach do Straży Pożarnej o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.
Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.
Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednie administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.
Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich nagłej interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie rzeczywiście zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę
przy zgłaszaniu potrzeby interwencji Straży Pożarnej !!!
https://www.gov.pl/web/kwpsp-krakow/usuwanie-owadow-blonkoskrzydlych