Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje
Rozkład jazdy

Warsztaty ekologiczne w naszych Szkołach

Grafika zawiera logotypy związane z dofinansowaniem organizacji ekowarsztatów na terenie naszej gminy.

W dniach 16-19.12.2024 roku przeprowadzono warsztaty ekologiczne na terenie 4 placówek szkolnych na terenie naszej Gminy. Były to:

  • Szkoła podstawowa nr 1 Pcimiu im. Królowej Jadwigi,                                   
  • Szkoła podstawowa nr 1 w Stróży im Marii Curie Skłodowskiej,
  • Szkoła podstawowa w Trzebuni im. M. Konopnickiej,
  • Szkoła podstawowa nr 3 w Pcimiu im. Armii Krajowej.

Warsztaty te finansowane są z „Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027” w ramach programu: „Wdrożenie programu ochrony powietrza w Gminie Pcim poprzez zatrudnienie ekodoradcy”, zgodnie z zawartą umową FEMP.02.05_IZ.00-0091/23-00-XXI/65/FE/24 z dnia 04.07.2024 .

Zajęcia miały za zadanie przybliżyć uczestnikom zagadnienia związane z tematyką ochrony powietrza, klimatu, dostępnym programom wsparcia na likwidację niskiej emisji, wykorzystania OZE. Warsztaty zostały przeprowadzone z uczniami klas 1-3 oraz tzw. zerówki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. jak powstają zanieczyszczenia, w jakim okresie powstaje ich najwięcej, co to jest smog. Opisano pojęcie tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń, które tworzą się na małej wysokości i są szkodliwe dla zdrowia. Przedstawiono co można zrobić, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszej Gminie m.in. poprzez wymianę tzw. kopciuchów oraz wykorzystanie ekologicznych środków transportu komunikacji zbiorczej. Przedstawiono zagadnienie zakazu spalania gałęzi oraz jak można je wykorzystać do wytworzenia zrębki do naszych ogrodów. Dzieci dowiedziały się także jakie gatunki roślin doniczkowych wpływają na poprawę powietrza w przestrzeniach mieszkalnych. Uczestnikom zapadła w pamięć nazwa rośliny Sansewieria zwana „ Językami teściowej”.

W dalszej części zajęć przedstawiono temat segregacji odpadów komunalnych oraz zakazu ich spalania. Przedstawiono pojęcie recyklingu. W celu utrwalenia wiedzy dzieci uczestniczyły w zabawie polegającej na przyklejenia ilustracji danego „odpadu” do odpowiedniego „kosza”. Po tak dużej porcji wiedzy dzieci przystąpiły do najciekawszego punktu warsztatów czyli wielkoformatowej gry planszowej „Eko Bohater”. Uczestników podzielono na 2 drużyny: chłopcy konta dziewczyny. Każda z drużyn wystawiała swojego zawodnika który poruszał się po polach na planszy za pomocą rzutu duża kostką. Po każdym rzucie kostką powyżej 3 „oczek” drużyna otrzymywała pytanie związane z zagadnieniami poruszanymi na początku warsztatów. Gdy drużyna nie była w stanie odpowiedzieć na danie pytanie – nie mogła wykonać danego ruchu.

Podczas gry nie zabrakło śmiechu, emocji, zdrowej rywalizacji. Serdecznie dziękujemy dyrektorom oraz pracownikom placówek szkolnych, bez których nie możliwe było by przeprowadzenie warsztatów ekologicznych oraz oczywiście uczniom.