Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

Droga do szkoły

Co roku polskie drogi stają się sceną, na której rozgrywa się kilkadziesiąt tysięcy tragedii. Żaden inny kataklizm – poza chorobami cywilizacyjnymi – nie pochłania tak dużo ofiar, nie przyczynia się do tak wielu dramatów ludzkich, jak właśnie wypadki drogowe. Ilość wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat jest ogromna, ok. 3 tys. rocznie. Trzeba pamiętać o edukacji, szczególnie najmłodszych uczestników ruchu, która jest pierwszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. I nie chodzi tu tylko o przepisy, trzeba też uczyć przewidywania sytuacji. Należy z dzieckiem przejść kilkukrotnie trasę, rozmawiać o zagrożeniach i wyjaśniać, jak postępować w trudnych momentach. Sytuacje na drogach zmieniają się dynamicznie i w drodze do szkoły wiele się dzieje. Aby tę drogę bezpiecznie pokonać, dziecko musi prawidłowo reagować. Jest to niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. Oprócz tego przestrzegajmy przepisów sami, bo najmłodsi to obserwatorzy, którzy szybko przejmują od nas złe nawyki. Przykładem powinni świecić przede wszystkim rodzice!

 

 

Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Dziecko to szczególny uczestnik ruchu drogowego, zwłaszcza w przedziale wiekowym 7-14 lat. Jest to okres, gdy dzieci są ruchliwe, czasem roztargnione i lekkomyślnie, działają pod wpływem emocji. Jednocześnie są już na tyle duże, że samodzielnie korzystają z dróg. Bardzo często błędy popełniane przez najmłodszych wynikają z etapu ich rozwoju.

Pamiętaj, że dzieci (zwłaszcza te młodsze):

  • mają dobry słuch, lecz nie potrafią określić źródła dźwięku (skąd nadjeżdża samochód?)
  • nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie
  • mają ograniczone pole widzenia, potrzebują 3-4 sekund, aby odróżnić pojazd stojący od jadącego powoli
  • traktują przejście dla pieszych jako bezpieczny azyl (wchodzą na nie bez zastanowienia)
  • nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym
  • mimo, że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze

Wśród ofiar wypadków w wieku szkolnym dominują piesi i pasażerowie samochodów osobowych, ale znaczną grupę poszkodowanych stanowią również rowerzyści. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych jest nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu i przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Pieszych zaliczamy do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, podobnie jak rowerzystów i motorowerzystów. Nie są oni osłonięci karoserią samochodu, nie chronią ich pasy bezpieczeństwa ani inne urządzenia. Stąd też potrącenia pieszych są bardzo drastyczne w skutkach.
Gdy dziecko wychodzi samo z domu, rodzice zawsze powinni wiedzieć: gdzie idzie (jedzie) i jaką wybierze drogę, czy idąc do szkoły i z powrotem zamierza zejść ze swojej stałej trasy, jakie niebezpieczne miejsca napotyka na swojej drodze? Jeśli znają odpowiedzi na te pytania, mogą odpowiednio zareagować i udzielić dziecku wskazówek, jak bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

 

 

Nie spiesz się! Lepiej stracić minutę w życiu niż życie w minutę!!!

  • Dziecko jest wspaniałym obserwatorem i szybko uczy się zachowań od dorosłych – zawsze bądź dla niego przykładem.
  • Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, jakie sytuacje w ruchu drogowym są bezpieczne, a jakie są niebezpieczne.
  • Od najmłodszych lat ucz dziecko podstawowych zasad i reguł obowiązujących na drodze.
  • Omów z dzieckiem trasę do szkoły, powiedz, na co ma zwrócić uwagę i czego nie robić.
  • Naucz je nosić elementy odblaskowe i wytłumacz, dlaczego to jest takie ważne.
  • Wytłumacz żeby nie naśladowało niebezpiecznych zachowań rówieśników.
  • Jeśli odwozisz dziecko do szkoły samochodem, pamiętaj! Dziecko, które nie ma ukończonych 12 lat i nie przekracza 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.
  • Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego zabronione jest przewożenie dziecka w wieku do 12 lat poza specjalnym fotelikiem ochronnym, nawet jeśli ma więcej niż 150 cm wzrostu.

 

Elementy odblaskowe
Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. To błąd! W sytuacji gdy pieszy zlewa się z otoczeniem kierowcy trudno jest go dostrzec, najsłabiej jest widoczny w ciemnościach, gdy porusza się po nieoświetlonej drodze, na dodatek w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych. Kierowcy słabo widzą pieszych także w dzień przy zmniejszonej przejrzystości powietrza podczas opadów deszczu, śniegu, gdy jest mgła i w czasie gdy robi się „szarówka”. Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, co może uratować pieszemu życie. Minimalna droga zatrzymania, przy prędkości 50 km/h, wynosi ok. 30 metrów, przy prędkości 100 km/h ok. 80 metrów. Przy prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów!!! Do tego należy dodać czas reakcji kierowcy, czyli cenne sekundy, które mijają, zanim naciśnie na hamulec. Dopóki to nie nastąpi, ciągle jedzie… Gdy jezdnia jest mokra, droga hamowania się wydłuża. Pamiętajmy, że jesienią i zimą widoczność bardzo się pogarsza!

Na temat elementów odblaskowych rodzice powinni przekazać dziecku kilka podstawowych informacji:

  • Zawsze należy nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży!
  • Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne, ponieważ odbijają światła. Tak więc prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tylu i z przodu.
  • Dziecko powinno nosić elementy odblaskowe niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza; chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!!!

 

 

Cały materiał informacyjny związany z bezpieczeństwem poruszania się po drodze do pobrania w dziale “Pliki do pobrania”