Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

Obowiązek znakowania budynków

Widoczny numer budynku może ocalić życie!!!
Warto zadbać o oznaczenie swojego domu lub mieszkania, bo jego brak może utrudnić szybkie dotarcie karetki pogotowia czy straży pożarnej.
Za brak numeru porządkowego na budynku grozi mandat.
Oznaczenie budynku numerem porządkowym jest obowiązkiem spoczywającym na jego właścicielu, administratorze lub dozorcy. Zgodnie z przepisami na każdym bloku, kamienicy czy domu jednorodzinnym musi znajdować się numer porządkowy. Nie musi to być koniecznie tabliczka – numer może być po prostu namalowany na furtce czy ścianie budynku. Ważne, aby był widoczny.
Za jego brak grozi nam mandat w wysokości do 250 zł art. 64 §1
karetka nie może znaleźć właściwego adresu  – strażacy też mają problem
Wyjeżdża pomoc na sygnale, wezwani do chorego czy do pożaru, a potem tracą cenny czas błądząc między budynkami w poszukiwaniu tabliczki, której nie ma!  Numerek na drzwiach czy ścianie domu to rzecz niewielka, ale jak widać w skrajnych przypadkach może uratować nam życie.
Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Obowiązek oznaczenia budynku numerem porządkowym wynika z art. 47b ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz. U. z 2017 r., poz. 210). Niedopełnienie obowiązku wynikającego z powyższego przepisu skutkuje popełnieniem wykroczenia określonego w art. 64 Kodeksu Wykroczeń (Dz. U. z 2015 r., poz.1094 ze zm.)
Apelujemy do mieszkańców o prawidłowe oznakowanie budynków numerami porządkowymi.