Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

Bezpieczne wakacje

Lato – czas wakacji, urlopów, podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi. Korzystając z wakacyjnych przyjemności i beztroski, nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym i bliskich, aby po powrocie do codziennych obowiązków mieć tylko dobre wspomnienia.

Pamiętaj, że ten błogi czas niesie ze sobą zagrożenia, miej na uwadze kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji!

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% pewności na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza możliwość stania się ofiarą!

Bezpieczne wakacje, Planuj obserwuj reaguj, myśle

– Wyjeżdżając zawsze pozostaw najbliższym informacje: gdzie i z kim będziesz spędzać czas!
— Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że potrzebujesz pomocy.
– Nie afiszuj się posiadanymi rzeczami! (np. biżuterią) Nie chwal się jaką kwotą dysponujesz! Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela, noś przy sobie drobne sumy pieniędzy.
– Podróżując pociągiem unikaj pustych przedziałów, a także tych z osobami nietrzeźwymi lub podejrzliwie wyglądającymi (odurzone, pobudzone)
– Nie jedz i nie pij niczego czym Cię nieznajomi częstują (mogą zawierać środki usypiające lub narkotyczne)
– Nie pozostawiaj bagażu bez nadzoru. Dokumenty i pieniądze trzymaj zawsze przy sobie (pieniądze najlepiej w kilku miejscach, kieszeniach, nie w tylnej kieszeni spodni!)
– Nie podróżuj autostopem sam.
– Wracając z imprezy nie korzystaj z oferty podwiezienia przez osoby nieznane. Na dyskoteki chodź w gronie znajomych.
– Kiedy Cię ktoś zaczepia, nie wdawaj się w rozmowę, nie obrażaj napastnika, na celowe potrącenia staraj się nie reagować, lepiej przeprosić, załagodzić sytuację – dla własnego dobra.
– Przebywając na plaży, pływalni czy wakacyjnym tłumie, uważaj na rzeczy osobiste.
– Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz częstszym problemem – po takich substancjach tracisz samokontrolę, a nazajutrz niczego nie pamiętasz.
– Wakacje to wzmożony okres dla dealerów narkotykowych! Pamiętaj, dopalacze nie pomagają w dobrej zabawie – robią z mózgu kogiel – mogiel! bądź asertywny, umiej odmawiać, miej zasady!
– NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!!!
– Nie wyłączaj myślenia! Nie każdy pomysł na zabawę jest dobry!
– W połączeniu z alkoholem ryzyko zwiększenia tragicznych statystyk rośnie. (wypadki drogowe, utonięcia, wypadki podczas prac polowych…). Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy jest łatwą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko prowadzi do ryzykownych zbliżeń także z pogranicza gwałtu, czego skutkiem może być choroba weneryczna lub HIV.
– Wakacje to także intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Możesz być zaproszony na „spotkanie”, jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale wymijająco odpowiada na pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące, bądź ostrożny. Nie idź jeśli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie którzy Cię zapraszają i co im chodzi.