Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

Ostrzeżenie: BURZE

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Zjawisko: Burze
Stopień zagrożenia: 2 stopień

 

Obszar: województwo małopolskie – w tym powiat myślenicki – Gmina Pcim

Ważność: od godz. 8:40 dnia 16.07.2024 do godz. 22:00 dnia 16.07.2024

Przebieg:  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.

Prawdopodobieństwo: 90%

Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr

zalecenia dla ludności

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. Zjawiska te szybko się przemieszczają i mogą być niebezpieczne.

Zanim nadejdzie żywioł, zastanów się, czy Twój dom jest bezpieczny.
Działaj przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem żywiołu:

  1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie niebezpieczeństwa oraz naucz ich jak w razie zagrożenia wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia.
  3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV).
  4. Przygotuj rzeczy, które należy zabrać podczas ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty.
  5. Poinformuj najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

  1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.
  2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów itp. rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
  3. Zamknij okna i drzwi.
  4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. W miarę możliwości nie wychodź z domu.
  6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
  7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
  8. Licz się z tym, że może nie być przez dłuższy czas energii elektrycznej.
  9. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi
  10. Nie dopuszczaj aby w pobliżu twojego domu rosły ogromne drzewa, które mogą uszkodzić twoje mienie.
  11. Licz się z tym, że nagłe deszcze i mocny prąd wody niemieszczący się w ciekach wodnych naniesie na twoja posesje dużą ilość kamieni, ziemi i pozostałości roślinnych.
  12. DBANIE o zjazd z drogi publicznej na twoją posesję, o drożność przepustów i rowów obok są twoim ustawowym obowiązkiem !

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

  1. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij. (Bezpiecznie jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami. Po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami).
  2. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
  3. Podczas burzy, odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania atmosferyczne.
  4. Podczas burzy, staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeśli jesteś nad wodą:

  1. Wyjdź z wody – pamiętaj, woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
  2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu.

Gdy jedziesz np. samochodem:

  1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
  2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.
  3. Zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.
  4. Nie zatrzymuj się oraz nie parkuj pojazdu pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

 

112 Numer Alarmowy

Na nr alarmowy dzwoń w razie zagrożenia życia, zdrowia lub mienia !
Nr alarmowe nie są do zgłoszeń porządkowania posesji !

Art. 3 ustawy o zarządzaniu kryzysowym Dz.U. z 2023 r. poz. 122

  • sytuacji kryzysowej – należy przez to rozumieć sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków