Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje
Rozkład jazdy

Ostrzeżenie: Intensywne opady deszczu

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Zjawisko: Intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 3 stopień

 

Obszar: województwo małopolskie – w tym powiat myślenicki – Gmina Pcim

Ważność: od godz. 20:40 dnia 12.09.2024 do godz. 07:00 dnia 16.09.2024

Przebieg:  

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

Silny wiatr – 1 – stopień – wiatr o średniej prędkości do 70 km/h lub porywy wiatru o prędkości do 85 km/h (sobota / niedziela)

Prawdopodobieństwo: 90%

Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr

zalecenia dla ludności

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. Zjawiska te szybko się przemieszczają i mogą być niebezpieczne.

Zanim nadejdzie żywioł, zastanów się, czy Twój dom jest bezpieczny.
Działaj przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem żywiołu:

  1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie niebezpieczeństwa oraz naucz ich jak w razie zagrożenia wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia.
  3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV).
  4. Przygotuj rzeczy, które należy zabrać podczas ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty.
  5. Poinformuj najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

  1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.
  2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów itp. rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
  3. Zamknij okna i drzwi.
  4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. W miarę możliwości nie wychodź z domu.
  6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
  7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
  8. Licz się z tym, że może nie być przez dłuższy czas energii elektrycznej.
  9. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi
  10. Nie dopuszczaj aby w pobliżu twojego domu rosły ogromne drzewa, które mogą uszkodzić twoje mienie.
  11. Licz się z tym, że nagłe deszcze i mocny prąd wody niemieszczący się w ciekach wodnych naniesie na twoja posesje dużą ilość kamieni, ziemi i pozostałości roślinnych.
  12. DBANIE o zjazd z drogi publicznej na twoją posesję, o drożność przepustów i rowów obok są twoim ustawowym obowiązkiem !

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

  1. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij. (Bezpiecznie jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami. Po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami).
  2. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
  3. Podczas burzy, odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania atmosferyczne.
  4. Podczas burzy, staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeśli jesteś nad wodą:

  1. Wyjdź z wody – pamiętaj, woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
  2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu.

Gdy jedziesz np. samochodem:

  1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
  2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.
  3. Zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.
  4. Nie zatrzymuj się oraz nie parkuj pojazdu pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

 

112 Numer Alarmowy

Na nr alarmowy dzwoń w razie zagrożenia życia, zdrowia lub mienia !
Nr alarmowe nie są do zgłoszeń porządkowania posesji !

Art. 3 ustawy o zarządzaniu kryzysowym Dz.U. z 2023 r. poz. 122

  • sytuacji kryzysowej – należy przez to rozumieć sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków