Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

Podsumowanie kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Przedwczoraj w naszej Gminie zakończyła się kampania Polskiego Alarmu Smogowego: „Zobacz czym oddychasz”. Inauguracja kampanii zbiegła się z dniem „Czystego Powietrza”. W ramach akcji, przez dwa tygodnie zainstalowana była makieta płuc, mająca za zadanie zobrazować naszym mieszkańcom zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, które powstają pod wpływem spalania m.in węgla kamiennego w tzw. kopciuchach.

Na konstrukcji w ciągu tych dwóch tygodni, można było zauważyć zmianę koloru tzw. „Płuc”, ze śnieżnobiałego na szary. Dodatkowo na monitorze LED były wyświetlane pomiary powietrza wraz z informacją o stanie powietrza. Całość można było obejrzeć pod linkiem zamieszczonym na naszej stronie.

Na podstawie zebranych informacji wyświetlanych na tablicy LED, stwierdzono częste przekroczenia zanieczyszczeń pyły PM 10 oraz PM 2,5 zwłaszcza w godzinach wieczornych. Jest to oczywiście związane ze spalaniem paliw stałych, zwłaszcza węgla w niskowydajnych, starych piecach. Pomimo częstych opadów deszczu i śniegu notowano przekroczenia dla ww. norm. Dodatkowo, ze względu na ukształtowanie naszej Gminy, zanieczyszczenia te kumulowały się i przebywały w stanie zawieszenia przez długi okres czasu zwłaszcza w ostatnich dniach pomiarów.

Mamy nadzieję, że powyższa Akcja przyczyni się do zwiększenia świadomości ludzi, co do jakości powietrza oraz zanieczyszczeń jakie wdychamy na co dzień. Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania wymiany starych kotłów na nowe w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wszelkie dodatkowe informacje uzyskają Państwo w budynku Urzędu Gminy Pcim w pok. 18 oraz 27.