Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP
E-URZĄD
Portal Interesanta
Esesja
Inwestycje

POZOSTAWIONE ZWIERZĘ – DOWIEDZ SIĘ, CO ROBIĆ

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy sarny rodzą młode zwierzęta. Dlatego też teraz podczas spaceru w lesie możemy je zauważyć – pozornie osamotnione. To, że nie jest ono tuż przy matce, nie oznacza, że zostało porzucone. Tuż po urodzeniu, przez nawet jeszcze przez kilka, dni młode zwierzę nie jest w stanie o własnych siłach podążać za dorosłą sarną. Dlatego też Matka Natura wyposażyła młode w specjalny mechanizm obronny. Polega ona na tym, że młode sarenki, w odróżnieniu od dorosłych, wydzielają mało intensywny zapach, niewyczuwalny przez drapieżniki. Ponadto, leżąc w trawie i krzakach, są mało ruchliwe – nie zostaną więc zauważone. Dodatkowo cały czas nad nimi czuwają matki, które znajdują się w bezpiecznej odległości. Podchodzą do swoich „dzieci” tylko w celu nakarmienia. Taki stan trwa kilka dni po urodzeniu. Gdy młode się wzmocni i zacznie pobierać pokarm roślinny, dołączy do stada. Zatem: gdy znajdziemy w lesie młode zwierzę, nie dotykajmy go. Może zdarzyć się, że matka, czując ludzki zapach, odrzuci swoją latorośl. Najlepiej jest obejść je spokojnie i nie płoszyć, nie nękać.

Pamiętajmy też, że jakiekolwiek próby zbliżenia się do małych saren, próby przeniesienia ich w innej miejsce, czy udzielenia pomocy są skazane na niepowodzenie, gdyż człowiek nigdy nie będzie w stanie zapewnić małej sarnie takiej opieki, jak matka.

Dodatkowo przypominamy, że w przypadku, gdy spacerujemy po lesie ze swoim zwierzęciem, np. psem, powinien on być zapięty na smyczy.
_________

Źródło: Lasy Państwowe