Skiplink: Przejdź do treści
Esesja
Inwestycje

Wymiana pozaklasowego kotła do końca kwietnia 2024

Wójt Gminy Pcim Piotr Hajduk przypomina o zbliżającym się ostatecznym terminie wymiany pozaklasowych kotłów, który upływa z dniem 30 kwietnia 2024 roku.

Rozpoczęło się odliczanie dotyczące wymiany tzw. „kopciuchów” w związku z wprowadzonym zakazem użytkowania pozaklasowych kotłów węglowych lub na drewno w gospodarstwach domowych.

Zgodnie z tym kotły na paliwa stałe poniżej III klasy oraz tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń – kominki, kozy, piece kaflowe i trzony kuchenne mogą pozostawać w użyciu tylko do 30 kwietnia 2024 roku!

Wyjątkiem są kominki lub kozy posiadające certyfikat Ekoprojektu lub dokumentację techniczną potwierdzającą sprawność cieplną >80% lub emisyjność pyłów do 50 mg/m3.

Kotły na paliwa stałe III i IV klasy z kolei należy wymienić do końca 2026 roku.

Więcej informacji na temat wymiany kotłów oraz dofinansowania można pozyskać w Urzędzie Gminy Pcim, Referacie Przedsiębiorczości i Ochrony Środowiska: punkt konsultacyjno-informacyjnym programu Czyste Powietrze: pokój nr 18 oraz Ekodoradca: pokój nr 27.